Alphan Telek ile ‘’Popülizme Karşı Alternatifin Programı’’

Universus Deniz Kabuğu Günleri Etkinlik Raporu

‘’Popülizme Karşı Alternatifin Programı’’

Alphan TELEK

 

Tarih: 30 Kasım 2017

Deniz Kabuğu Günleri’nin ilk etkinliğinde Alphan Telek UNIVERSUS’un konuğu oldu. Popülisthareketlerin ve popülizm kavramının irdelendiği toplantıda Alphan Telek’in popülist hareketlere alternatif olarak ortaya koyduğu yaklaşımı üzerine ele alındı.

‘’İnsanlar başlarına gelenler için bir suçlu arıyorlar! Daha da ötesi, yeni bir temsilci arıyorlar. Bu temsilci ya da temsilciler yönetime geldiğinde işleri hızlandıran ve halktan biriymiş gibi davranan popülist siyasetçilerdir.‘’

Popülist siyasetin sunduğu imkanların siyaset yapıcılarıyla birlikte değerlendirilmesinin ardından katılımcılara alternatifin neler olabileceği üzerine bir sunuş yapıldı. Yeni orta sınıf –prekaryanın dönüştürücü özne olma potansiyeli üzerine tartışmalar yürütüldü.

Yeni toplumsal hareketler üzerine düşünce zeminimizin, hareketlerin temel talebinin“adalet” kavramı üzerinden düşünülebileceği önermesi ortaya atılarak gerçekleştirilen birdiğer tartışmada toplumsal dönüşüm kavramının neyi ifade ettiği sorgulandı. Güncel olarak CHP’nin başlattığı Adalet Yürüyüşü’nün değerlendirilmesi yapıldı.

Katılımcıların popülizmin alternatifi üzerine değerlendirme ve eleştirileriyle etkinliğimiz tamamlandı.Bookmark and Share
Önceki Yazı
İçimdeki Yangın (Incendies)
Sonraki Yazı
Protesto (La Haine)Universus Sosyal Araştırmalar Merkezi
UNIVERSUS Sosyal Araştırmalar Merkezi; demokrasi, barış, adalet, eşitlik, dayanışma ve doğaya saygı ilkelerini benimsemiş, sivil toplumda özneleşme arzusundaki genç bireylerin öncülüğünde kurulmuştur.
0 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirDaha fazla hikaye
İçimdeki Yangın (Incendies)
Tarih: 24 Kasım 2017   Sineversus ilk gösterimine Denis Villeneuve’nin yönetmenliğini yaptığı İçimdeki...