Yrd. Doç. Akif Bahadır Kaynak ile “Suriye İç Savaşı Biterken Bölgede Güç Dengeleri”

Agora Universus Ortadoğu Etütleri Etkinlik Raporu

“Suriye İç Savaşı Biterken Bölgede Güç Dengeleri”

Yrd. Doç. Akif Bahadır Kaynak

Tarih: 06 Mart 2018

UNIVERSUS Agora konseptinde gerçekleştirilen Ortadoğu Atölyesi’nin ilk toplantısına Altınbaş Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Akif Bahadır Kaynak konuk konuşmacı olarak katıldı.

Toplantı, A. Bahadır Kaynak’ın, Süveyş Kanalı’nın açılmasından İsrail’in kuruluşuna Doğu Akdeniz’in tarihsel ve jeopolitik önemi üzerine yaptığı çerçeve konuşma ile açılmıştır. Katılımcıların katkı ve sorularıyla Suriye’deki güncel gelişmeler üzerine değerlendirmeler yapılmıştır.

ABD’nin Suriye politikasındaki dönüşüm ve Rusya’nın 2015 sonrası askeri varlığı ile bölgede giderek artan etkinliği üzerinden küresel güçlerin Ortadoğu’daki çıkarları ve hedefleri ele alınmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekatı ve buna bağlı olası bölgesel gelişmeler üzerine tartışmalar yürütülmüş; Suriye’deki mevcut silahlı gruplar hakkında basına yansıyan gelişmeler toplantıda gündeme getirilmiştir.

Son olarak konuk akademisyen Bahadır Kaynak, Doğu Akdeniz’de bulunan doğalgaz rezervleri üzerindeki uluslararası rekabetten söz etmiş ve Doğu Akdeniz enerjisinin doğurabileceği yeni bölgesel dinamikler tartışılmıştır.


Etiketler:  akif bahadır kaynak Altınbaş Üniversitesi iç savaş ortadoğu suriye savaşı

Bookmark and Share
Önceki Yazı
Prof. Dr. Kaan H. Ökten ile "Heidegger, Varlık ve Zaman"
Sonraki Yazı
Nurcan Özkaplan, Ece Öztan ve Ester Ruben ile "AVM’lerin Yorgun Gençleri"Universus Sosyal Araştırmalar Merkezi
UNIVERSUS Sosyal Araştırmalar Merkezi; demokrasi, barış, adalet, eşitlik, dayanışma ve doğaya saygı ilkelerini benimsemiş, sivil toplumda özneleşme arzusundaki genç bireylerin öncülüğünde kurulmuştur.
Bunlar da ilginizi çekebilir
0 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirDaha fazla hikaye
Prof. Dr. Kaan H. Ökten ile "Heidegger, Varlık ve Zaman"
Universus Deniz Kabuğu Günleri Etkinlik Raporu “Heidegger, Varlık ve Zaman” Prof. Dr. Kaan H. Ökten Tarih: 2 Mart...