Dr. Ali Yalçın Göymen ile Devrim Fikri Üzerine

 

 AGORA UNIVERSUS Etkinlik Raporu

 “Devrim Fikri Üzerine”

Dr. Ali Yalçın Göymen 

Tarih: 22 Mart 2018

 

UNIVERSUS AGORA’nın ilk etkinliğine “devrim fikri üzerine” yeniden düşünmeye çağıran akademisyen Ali Yalçın Göymen konuk oldu.  Etkinlikte güncel siyasetin kriz halinden çıkış yollarının mümkün olup olmadığı üzerine tartışmalar yürütüldü. Ali Yalçın Göymen’in Şubat 2018 tarihinde Habitus Kitap tarafından yayımlanan ‘Devrim Fikri Üzerine’ adlı kitabının içeriği üzerine bir sunum gerçekleştirildi.

Yabancılaşma kavramının analizi ve devrimci öznenin yabancılaşmış insanın mevcut koşullar içerisinde bir reddedişi ile kurulacak olduğu ve bu reddedişin efsunlu bir an olmadığının altı çizildi. Bu bağlamda Marx’ın kavramlarına geri dönerek yeniden düşünüşün yaratacağı imkanlar sorgulandı.

Çalışmanın temel argümanı olarak devrimci öznenin kuruluşunun zorunluluk olduğu fakat mevcut krizlerin bir sonucu olarak kendiliğinden çıkmayacağı belirtildi. Temsiliyet ve demokrasi, ekolojik kriz ve cinsiyet eşitsizliğinin bütüncül anlamda yeni devrimci öznenin aşmak zorunda olduğu temel meseleler olduğu vurgulandı.

Etkinlik kapsamında müşterekler literatürü irdelendi ve müşterekler siyaseti üzerine düşünmeye davet edildi.Bookmark and Share
Önceki Yazı
Prof. Dr. Fatmagül Berktay ile "Tek Tanrılı Dinler Karşısında Kadın”
Sonraki Yazı
Doç. Dr. Demirhan Burak Çelik ile "Kurucu İktidar”Universus Sosyal Araştırmalar Merkezi
UNIVERSUS Sosyal Araştırmalar Merkezi; demokrasi, barış, adalet, eşitlik, dayanışma ve doğaya saygı ilkelerini benimsemiş, sivil toplumda özneleşme arzusundaki genç bireylerin öncülüğünde kurulmuştur.
0 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirDaha fazla hikaye
Prof. Dr. Fatmagül Berktay ile "Tek Tanrılı Dinler Karşısında Kadın”
Universus Deniz Kabuğu Günleri Etkinlik Raporu “Tek Tanrılı Dinler Karşısında Kadın” Prof. Dr. Fatmagül Berktay Tarih:...