Edgar Şar ve Av. Onur Sinan Güzaltan ile “Mısır’da Seçimler”

Tarih: 24 Nisan 2018

UNIVERSUS AGORA Ortadoğu Etütleri’nde dördüncü toplantı, akademisyen Edgar Şar ile Aydınlık gazetesi yazarı Onur Sinan Güzaltan’ın konuşmacı olduğu “Mısır’da Seçimler” başlığı altında gerçekleştirilmiştir.

Arap Halk Ayaklanmaları’nın 7. yılında seçimlere giden Mısır Arap Cumhuriyeti’nde güncel siyasi atmosferin ele alındığı toplantıda Edgar Şar, 2011 yılında bir pazarcının kendisini Tunus’ta yakmasıyla başlayan halk hareketlerinin bir portresini çekmiştir. Edgar Şar, “Arap İsyanlarından Sonra İki Farklı Deneyim: Tunus ve Mısır” başlıklı konuşmasında bu iki ülkenin siyasal dinamiklerinin özgün noktalarına değinerek siyasal süreçlerin farklılaşmasını açıklamıştır.

Mısır seçimlerini Kahire’de gözlemleyen gazeteci Onur Sinan Güzaltan ise konuşmasına buradaki izlenimlerini aktararak başlamıştır. Mısır halkı arasında yayılan, seçim sürecinde Kahire sokaklarının “Sisi’nin instagram sayfasına döndüğü” esprisini aktaran Güzaltan, Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah El-Sisi’nin dış politikada çok yönlü bir yaklaşım geliştirdiğini ifade etmiştir. Türkiye’nin de Mısır gibi Ortadoğu’nun başat güçleriyle işbirliği içerisinde bölgesel bir dış politika geliştirmesi gerektiğini savunan konuşmacı, bu konuda gelen eleştiriler ve sorular doğrultusunda Ortadoğu’nun güncel siyaseti üzerine bir tartışma yürütmüştür.

Güzaltan etkinliğin sonunda, Mısır Devrimi üzerine kaleme aldığı “Tanrı Bizi İster Mi?” adlı kitabını UNIVERSUS için imzalamıştır.Bookmark and Share
Önceki Yazı
Erhan Keleşoğlu ve Selim Sezer ile "ABD'nin Kudüs Kararı Ekseninde Filistin'de Güncel Gelişmeler"
Sonraki Yazı
Doç. Dr. Tolga İslam ile "Artwashing, Soylulaşma ve Saldırgan Aktivizm"Universus Sosyal Araştırmalar Merkezi
UNIVERSUS Sosyal Araştırmalar Merkezi; demokrasi, barış, adalet, eşitlik, dayanışma ve doğaya saygı ilkelerini benimsemiş, sivil toplumda özneleşme arzusundaki genç bireylerin öncülüğünde kurulmuştur.
0 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirDaha fazla hikaye
Erhan Keleşoğlu ve Selim Sezer ile "ABD'nin Kudüs Kararı Ekseninde Filistin'de Güncel Gelişmeler"
Agora Universus Ortadoğu Etütleri Etkinlik Raporu “ABD’nin Kudüs Kararı Ekseninde Filistin’de Güncel Gelişmeler” Erhan...