BizBize / Ağustos 14, 2019

Gramsci: Devlet ve İktidar

Universus Bizbize Etkinlik Raporu

Tarih: 12 Aralık 2018

BizBize etkinliklerinde bu kez, Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler öğrencisi Deniz Durdu ” Gramsci: Devlet ve İktidar” başlığı altında konuşmasını gerçekleştirdi.

Marksist devlet teorisi içerisinde kendine özgü çalışmalarıyla önemli bir etki yaratmış olan Antonio Gramsci’nin stato integrale kavramı kapitalist toplumsal formasyonun işleyiş mekanizmalarını algılamak için önemli bir analiz biçimi sunar. Bu analiz biçiminin içerisinde Gramsci’nin felsefeye ve tarihe yaklaşımının irdelenmesi ve kavramların devrimcileştirilmesi yoluyla Praksis felsefesinin devamlılığının hedeflenmesi üzerine düşünmemiz gerekir. BizBize’nin bu etkinliğinde devlet ve iktidar kavramlarını Gramsci’nin hegemonya, tarihsel blok ve pasif devrim kavramları ile incelediğimizde, onun toplumsal ilişkilerin bütünü olarak devlete yaklaşımını sivil ve siyasal hegemonyanın diyalektik birliği olarak kavradığının altını çizmemiz gerektiği üzerine bir tartışma başlattık. Böylece devlet aygıtı ve kapitalist iktidarın toplumsal ilişkiler içerisindeki kurulumu ve devamlılığını sağlayan mekanizmaları irdeleyen bir analiz biçimi olarak stato integrale kavramı Hapishane Defterleri’nin en özgün ürünü olarak kendisini göstermiş oldu. Marksist devlet teorisinin Neoliberal kapitalist formasyonun krizlerini aşacak bir devrim arayışının ipi bu kavram seti ile takip etmek için gelecek çalışmalarımızda etki uyandıracak bir tartışmayı Deniz Durdu’nun çalışması özelinde başlatmış olduk. Dışarıdan katılımcılara açık olan bu Bizbize etkinliğiyle birlikte Deniz Durdu’nun Gramsci’nin devlet anlayışı üzerine tamamladığı lisans bitirme tezi de tartışıldı.  


Etiketler:  devlet gramsci hapishane defterleri iktidar marksizm praksis stato integrale

Bookmark and Share
Önceki Yazı
Pierre Bourdieu’nün Alan Teorisi ve Sermaye KavramıUniversus Sosyal Araştırmalar Merkezi
UNIVERSUS Sosyal Araştırmalar Merkezi; demokrasi, barış, adalet, eşitlik, dayanışma ve doğaya saygı ilkelerini benimsemiş, sivil toplumda özneleşme arzusundaki genç bireylerin öncülüğünde kurulmuştur.
Bunlar da ilginizi çekebilir
0 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirDaha fazla hikaye
Pierre Bourdieu’nün Alan Teorisi ve Sermaye Kavramı
Universus Bizbize Etkinlik Raporu Tarih: 5 Eylül 2018 Bizbize etkinliklerinin yeni çalışmasında Galatasaray Üniversitesi...