İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Alphan Telek ile ‘’Popülizme Karşı Alternatifin Programı’’

Universus Deniz Kabuğu Günleri Etkinlik Raporu

‘’Popülizme Karşı Alternatifin Programı’’

Alphan TELEK

 

Tarih: 30 Kasım 2017

Deniz Kabuğu Günleri’nin ilk etkinliğinde Alphan Telek UNIVERSUS’un konuğu oldu. Popülisthareketlerin ve popülizm kavramının irdelendiği toplantıda Alphan Telek’in popülist hareketlere alternatif olarak ortaya koyduğu yaklaşımı üzerine ele alındı.

‘’İnsanlar başlarına gelenler için bir suçlu arıyorlar! Daha da ötesi, yeni bir temsilci arıyorlar. Bu temsilci ya da temsilciler yönetime geldiğinde işleri hızlandıran ve halktan biriymiş gibi davranan popülist siyasetçilerdir.‘’

Popülist siyasetin sunduğu imkanların siyaset yapıcılarıyla birlikte değerlendirilmesinin ardından katılımcılara alternatifin neler olabileceği üzerine bir sunuş yapıldı. Yeni orta sınıf –prekaryanın dönüştürücü özne olma potansiyeli üzerine tartışmalar yürütüldü.

Yeni toplumsal hareketler üzerine düşünce zeminimizin, hareketlerin temel talebinin“adalet” kavramı üzerinden düşünülebileceği önermesi ortaya atılarak gerçekleştirilen birdiğer tartışmada toplumsal dönüşüm kavramının neyi ifade ettiği sorgulandı. Güncel olarak CHP’nin başlattığı Adalet Yürüyüşü’nün değerlendirilmesi yapıldı.

Katılımcıların popülizmin alternatifi üzerine değerlendirme ve eleştirileriyle etkinliğimiz tamamlandı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir