İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yrd. Doç. Akif Bahadır Kaynak ile “Suriye İç Savaşı Biterken Bölgede Güç Dengeleri”

Agora Universus Ortadoğu Etütleri Etkinlik Raporu

“Suriye İç Savaşı Biterken Bölgede Güç Dengeleri”

Yrd. Doç. Akif Bahadır Kaynak

Tarih: 06 Mart 2018

UNIVERSUS Agora konseptinde gerçekleştirilen Ortadoğu Atölyesi’nin ilk toplantısına Altınbaş Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Akif Bahadır Kaynak konuk konuşmacı olarak katıldı.

Toplantı, A. Bahadır Kaynak’ın, Süveyş Kanalı’nın açılmasından İsrail’in kuruluşuna Doğu Akdeniz’in tarihsel ve jeopolitik önemi üzerine yaptığı çerçeve konuşma ile açılmıştır. Katılımcıların katkı ve sorularıyla Suriye’deki güncel gelişmeler üzerine değerlendirmeler yapılmıştır.

ABD’nin Suriye politikasındaki dönüşüm ve Rusya’nın 2015 sonrası askeri varlığı ile bölgede giderek artan etkinliği üzerinden küresel güçlerin Ortadoğu’daki çıkarları ve hedefleri ele alınmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekatı ve buna bağlı olası bölgesel gelişmeler üzerine tartışmalar yürütülmüş; Suriye’deki mevcut silahlı gruplar hakkında basına yansıyan gelişmeler toplantıda gündeme getirilmiştir.

Son olarak konuk akademisyen Bahadır Kaynak, Doğu Akdeniz’de bulunan doğalgaz rezervleri üzerindeki uluslararası rekabetten söz etmiş ve Doğu Akdeniz enerjisinin doğurabileceği yeni bölgesel dinamikler tartışılmıştır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir