İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Murat Sönmez ile “Orta Dünya ve Tolkien”

UNIVERSUS Etkinlik Raporu

“Orta Dünya ve Tolkien”

Murat Sönmez

Tarih: 1 Nisan 2018, Pazar

UNIVERSUS’ta konuşmacı olarak ağırladığımız Murat Sönmez, J.R.R. Tolkien başta olmak üzere fantantik edebiyat üzerine yaptığı giriş sonrası J.R.R Tolkien ve yapıtlarının bu alandaki özel yerini açıklayan bir sunuş yapmıştır.

J.R.R Tolkien’in hayatı boyunca sadece iki kitap yazdığına vurgu yapan Murat Sönmez; Tolkien’in eserlerinin bu denli tutulmasını, kitaplar yazılırken herhangi bir ticari amaç güdülmemesine bağlamaktadır. Yüzüklerin Efendisi serisinde olay örgüsünün güç ve irade mücadelesine dayandığını ifade eden Sönmez, serinin efsanevi karakterleri Gandalf ve Galadriel’in Tek Yüzüğü reddetmesinin 1960’lı yıllarda politikada yer bulduğunu belirttti. Özellikle Gandalf’ın gücü reddetmesi ile ABD’nin dönem siyasilerine karşı yapılan kitlesel protestolarda simgeleştiğini dile getirdi.

Murat Sönmez, Yüzüklerin Efendisi serisinin sinemaya aktarılan yorumunun başarılı olduğunu belirtirken; Hobbit serisinin bir o kadar başarısız olduğuna vurgu yaptı. Etkinlikte, Hobbit sinema üçlemesindeki karakterlerin, olay örgüsünün, ve ırkların kitaba sadık kalınarak tasarlanmadığı belirtilirken yapılan hatalar üzerine de konuşuldu. Amazon’un dizi projesine de değinildi. Tolkien ve Orta Dünya evreni hakkında kitap önerileri için Murat Sönmez, “ana dörtlü” olarak nitelediği Silmarillion, Yüzüklerin Efendisi, Hobbit ve Bitmemiş Öyküler kitaplarının okunması önerdi.

Ursula Le Guin, George Lucas, George R.R. Martin gibi fantastik edebiyatın önde gelen isimleri ve eserleri üzerine de ayrıca değinildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir