İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Edgar Şar ve Av. Onur Sinan Güzaltan ile “Mısır’da Seçimler”

Tarih: 24 Nisan 2018

UNIVERSUS AGORA Ortadoğu Etütleri’nde dördüncü toplantı, akademisyen Edgar Şar ile Aydınlık gazetesi yazarı Onur Sinan Güzaltan’ın konuşmacı olduğu “Mısır’da Seçimler” başlığı altında gerçekleştirilmiştir.

Arap Halk Ayaklanmaları’nın 7. yılında seçimlere giden Mısır Arap Cumhuriyeti’nde güncel siyasi atmosferin ele alındığı toplantıda Edgar Şar, 2011 yılında bir pazarcının kendisini Tunus’ta yakmasıyla başlayan halk hareketlerinin bir portresini çekmiştir. Edgar Şar, “Arap İsyanlarından Sonra İki Farklı Deneyim: Tunus ve Mısır” başlıklı konuşmasında bu iki ülkenin siyasal dinamiklerinin özgün noktalarına değinerek siyasal süreçlerin farklılaşmasını açıklamıştır.

Mısır seçimlerini Kahire’de gözlemleyen gazeteci Onur Sinan Güzaltan ise konuşmasına buradaki izlenimlerini aktararak başlamıştır. Mısır halkı arasında yayılan, seçim sürecinde Kahire sokaklarının “Sisi’nin instagram sayfasına döndüğü” esprisini aktaran Güzaltan, Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah El-Sisi’nin dış politikada çok yönlü bir yaklaşım geliştirdiğini ifade etmiştir. Türkiye’nin de Mısır gibi Ortadoğu’nun başat güçleriyle işbirliği içerisinde bölgesel bir dış politika geliştirmesi gerektiğini savunan konuşmacı, bu konuda gelen eleştiriler ve sorular doğrultusunda Ortadoğu’nun güncel siyaseti üzerine bir tartışma yürütmüştür.

Güzaltan etkinliğin sonunda, Mısır Devrimi üzerine kaleme aldığı “Tanrı Bizi İster Mi?” adlı kitabını UNIVERSUS için imzalamıştır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir