İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Universus’ta Metodoloji Atölyesi başlıyor!

UNIVERSUS Metodoloji Atölyesi: Eleştirel/Alternatif Yaklaşımlar

Sosyal Bilimler alanında araştırma yapmanın zorluğu neyi nereye nasıl koyacağımızı bilememekle başladı. Bu bilemeyiş zaman içerisinde bileğimize dolandı ve genç araştırmacılar olarak her birimizin bu kargaşadan çıkışının kendine özgün bir hikayesi oldu. Biz, UNIVERSUS olarak, bu atölyede birbirimizle birbirimizin akademik çalışmalarındaki gedikleri, çalışmalarımızın hikayesini ve şu anda bulunduğumuz yerde yaptığımız işlere nasıl baktığımızı anlatmak, paylaşmak ve üretmek istiyoruz. Bu sayede alternatif olanı kurmak için çıktığımız bu yolda olağandan sıyrılarak dayanışmayı güçlendiriyoruz. Alternatif akademinin temellerini sağlamlaştırmak için birbirimizden öğrenmeye devam ediyoruz.

UNIVERSUS Metodoloji Atölyesi: Alternatif Yaklaşımlar 15 hafta sürecek bir atölye olup sosyal bilimlerin farklı alanlarında çeşitli araştırmalar yapmış ve halen çalışmalarına devam etmekte olan genç araştırmacıların bu çalışmalarında yöntemsel olarak izlemiş oldukları yolları, karşılaştıkları engelleri içerecek ve aynı zamanda bu engellerin nasıl aşılabildiğini aktaracaktır.

İsminden de anlaşılacağı üzere bu atölye metodolojiye dair bilgiyi öğrenirken alternatif bir yaklaşım izleyecektir. Tek bir hocanın tahtaya çıkıp anlattığı kitap bilgilerini bir kenara koyarak bu konuda yaşanan deneyimler üzerinden çoklu bir tartışma sürdürülecektir. Konuşmacılara araştırmalarını nasıl dizayn ettikleri, araştırmalarını yaparken karşılaştıkları güçlükleri, çalışmalarındaki yöntemsel perspektifi belirlerken hangi adımları izlediklerini anlatarak araştırma bilimine yönelik bir tartışma yürütecektir.

Başvuru için 4 Ekim Cuma günü saat 17:00’ye kadar aşağıdaki bağlantıdaki formu doldurup kayıt olmanız gerekmektedir. Atölyenin yürütümü Pınar Eldemir ve Mustafa Deniz Durdu tarafından gerçekleştirilecektir.

Kayıt formu için tıklayınız.

Katkı bedeli: Universus bir dayanışma mekanıdır. Bu atölye ile birlikte onun bir parçası olarak dayanışma ekonomisine katkıda bulunmanız beklenir. Bu sayede alternatifi hep birlikte sürdürmeye devam edebiliriz.

Atölyenin kontenjanı 30 kişiliktir.

Atölye yürütücüleri iletişim:

pinar.eldemir@uni-versus.org

deniz.durdu@uni-versus.org

Universus Sosyal Araştırmalar Merkezi

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir