İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Versus Dergi Sayı 02 Çağrı Metni

İlk sayısında küresel salgın Covid-19’un toplumsal etkileri üzerine odaklanan Versus, ikinci sayısı için metinlerinizi bekliyor. Bu sayının dosya konusu, akademi ve iktidar. Siyasal, ekonomik, kültürel iktidarın akademiye etkileri, akademik üretimin özerkliği, akademi içindeki iktidar ilişkileri gibi pek çok farklı perspektiften saha çalışmalarınızı ve teorik tartışmalarınızı, dergimizin yazım kurallarına uygun metinler halinde göndermenizi heyecanla bekliyoruz. Dosya konumuzun dışında, dergimizin yayın politikasına uyan gündeme dair teorik ve pratik tartışma yazıları, kitap değerlendirmeleri ve akademik/yarı-akademik makalelerinizle de katkıda bulunabilirsiniz.  Sosyal bilimlerde literatüre sığmayanların dergisi Versus’un bu sayısıyla, iktidar ve akademi meselesini çok boyutlu, disiplinlerarası ve farklı açılardan değerlendiren yazıları buluşturabilmeyi umuyoruz. 

Aşağıdaki konu başlıkları, sadece yazarlara fikir vermek için oluşturuldu. Bu başlıklar dışında da temayla uyumlu olduğunu düşündüğünüz; aşağıda yer alan yazı formatında yazılmış makale, tartışma ve araştırma yazılarınızı, en geç 1 Ağustos 2021 tarihine kadar bilgi@uni-versus.org adresine iletmenizi bekliyoruz.

  • Akademi ve siyasal iktidar
  • Akademi ve ekonomik iktidar
  • Akademi ve kültürel iktidar
  • Bir iktidar aracı olarak akademi
  • Akademik iktidarın toplumsal cinsiyeti
  • Akademi ve toplumsal muhalefet

Yazı Formatı

Makaleler için: Times New Roman yazı tipinde, 12 punto ve 1,5 satır aralığıyla yazılmış, en fazla 3000-3500 kelimelik özgün, daha önce yayınlanmamış makalelerinizi bekliyoruz. Dipnot ve kaynakça gösteriminde, okurlar için de kolaylık olduğunu düşünerek Chicago dipnot sistemini tercih ediyoruz.

Örn: Muharrem Kılıç, “Pandemi Dönemi İnsan Hakları Siyaseti: Hak ve Özgürlükler Düzeninin Kırılganlaşan Doğası”, Adalet Dergisi, 64 (Ocak 2020), [Erişim 29.10.2020].

Tartışma yazıları ve kitap eleştirileri için: Times New Roman yazı tipinde, 12 punto ve 1,5 satır aralığıyla yazılmış, en fazla 1000-1500 kelimelik özgün, daha önce yayınlanmamış yazılarınızı bekliyoruz.

Gönderdiğiniz yazıların akademik etik ve intihal kuralları çerçevesinde değerlendirileceğini hatırlatmak isteriz. Yazı gönderim süreciyle ilgili tüm sorularınız için bize sosyal medya hesaplarımız ve/veya bilgi@uni-versus.org üzerinden ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir