İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Araştırma Gönüllüsü Programı 5. Döneminde İstanbul’daki Lisans Öğrencileriyle Buluşuyor!!

Araştırma Gönüllüsü Programı Nedir?

Universus Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin düzenlediği Araştırma Gönüllüsü Programı, öncelikle kesinlikle bir staj programı değildir. Dayanışma ve birlikte öğrenme ilkeleri üzerine bina edilen programın temel maksadı, programa dahil olan herkesin hiyerarşinin olmadığı bir ortamda birbirini beslemesidir.

Programa kimler başvurabilir?

İstanbul’da Lisans düzeyinde eğitim gören,  akademiye dair arzuları ve topluma dair kaygıları olan genç araştırmacılar başvurabilir. Universus Sosyal Araştırmalar Merkezi, bünyesindeki araştırmacıların çalışma alanları üzerinden kendisini şekillendirir. Dolayısıyla sosyal bilimler alanında çalışma yürütmek isteyen herkes bu programa başvurabilir.

Başvuruları neye göre sınırlandırdınız?

İstanbul’da lisans düzeyinde eğitim gören gönüllülerle gerçekleştireceğimiz bu programda süreci yüz yüze yürütmeyi amaçlamaktayız. Dolayısıyla online eğitim sürecinden çıkan lisans öğrencilerinin yüz yüze araştırma yapmalarını hedeflerken seminer dersleriyle beraber araştırmalarını destekleyecekleri bir program gerçekleştireceğiz. Büyük şehirde eğitim alınmasına rağmen çoğu lisans öğrencisi akademiye dair kaygılarını paylaşacakları bir platform bulamamaktayken bu programda akademiye dair derdi olanları bir araya getirmeyi planlayarak gerçekleştirilecektir.

Programın içeriği ve süresi nedir?

Araştırma Gönüllüsü Programı 19 Eylül 2022-25 Aralık 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Bu program, bir arada ilerleyecek iki basamaktan oluşur: Bunlardan ilki, 12 hafta sürecek “Seminer Dersleri”dir. Haftaya ilişkin okumaları içeren, sosyal bilimlerin farklı disiplinlerindeki kesişen temel tartışmaların ele alındığı tartışma derslerini kapsar. İkincisi ise programın başından sonuna dek yürütülecek olan “Araştırma Süreci” dir. Bu süreç, daha önce herhangi bir araştırma yürütmemiş olması muhtemel gönüllünün, dilediği alanda ve konuda gerçekleştireceği bir çalışmayı program süresinde tamamlamasını amaçlamaktadır. “Eşlikçilik Sistemi” olarak adlandırdığımız yöntem, benzer konularda çalışan bir Universus araştırmacısı ile gönüllüyü bir araya getirerek; deneyimi, bilgiyi ve tecrübeyi genç araştırmacılarımıza aktarmayı hedeflemektedir. Böylece gönüllü, araştırma süreci boyunca zorlandığı noktalarda yalnız kalmayacak ve gerekli akademik desteği eşlikçisinden talep ederek deneyim kazanacaktır. Araştırma Gönüllüsü olacak arkadaşlarımızdan program süresince yukarıda bahsedilen gereklilikleri yerine getirmeleri beklenir.

Programa başvurmak aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Başvuru Formu

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir