İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Araştırma Gönüllüsü Programı’nın 6. dönemi başlıyor!

Araştırma Gönüllüsü Programı Nedir?

Universus Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin 2019 yılından beri düzenlediği Araştırma Gönüllüsü Programı, öncelikle kesinlikle bir staj programı değildir. Dayanışma ve birlikte öğrenme ilkeleri üzerine bina edilen programın en temel gayesi, programa dahil olan herkesin hiyerarşinin olmadığı bir ortamda birbirine destek olmasıdır.

Programa kimler başvurabilir? 

İstanbul, İzmir ve Ankara dışındaki    kentlerde lisans düzeyinde eğitim gören, akademiye dair arzuları ve topluma dair kaygıları olan genç araştırmacılar için ortaya çıkan bir programdır. Universus Sosyal Araştırmalar Merkezi, bünyesindeki araştırmacıların çalışma alanları üzerinden kendisini şekillendirir. Dolayısıyla, hiçbir konu kısıtlaması olmadan sosyal bilimler alanında çalışmalar yürütmek isteyen herkes, Araştırma Gönüllüsü Programı’na başvurabilir.. 

Bu sınırlandırma neye göre belirlendi?

Şehir hatta ülke fark etmeksizin hızla niteliksizleşen, siyasi baskının arttığı, bir yarış halini alan akademinin durumunun farkındayız. Ciddi bir emek ve istek gerektiren bu sürecin gün geçtikçe ne kadar zorlaştığını bizler de her gün tecrübe etmekteyiz. Ancak koşulların genel olarak kötü olmasının yanında büyük kentler dışında kalan üniversitelerde “akademiye erişimin” zorluğunu tanımak gerektiğini düşünüyoruz. Dolayısıyla bu programı, mevcut eşitsizliği ortadan kaldırmak adına ufak da olsa bir adım olarak görüyoruz.

Programın içeriği ve süresi nedir?

Bahar Dönemi Araştırma Gönüllüsü Programı Şubat 2023 – Haziran 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Bu program dahilinde 13 hafta sürecek “Seminer Dersleriyle” sosyal bilimlerdeki güncel tartışmalar ele alınacak ve bunun yanında programın başından sonuna dek devam edecek olan “Araştırma Süreci” yürütülecektir. Bu süreç, daha önce herhangi bir araştırma yürütmemiş olması muhtemel gönüllünün, dilediği alanda ve konuda gerçekleştireceği bir çalışmayı program süresinde tamamlaması amaçlanmaktadır. “Eşlikçilik Sistemi” olarak adlandırdığımız yöntem, benzer konularda çalışan bir Universus araştırmacısı ile gönüllüyü bir araya getirerek; deneyimi, bilgiyi ve tecrübeyi genç araştırmacılarımıza aktarmayı hedeflemektedir. Böylece gönüllü, araştırma süreci boyunca zorlandığı noktalarda yalnız kalmayacak ve gerekli akademik desteği eşlikçisinden talep ederek deneyim kazanacaktır.

Programa başvurmak için: https://forms.gle/1iuQnRWcUNjZ6ebV7 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir