İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sinem Yıldız

Araştırmacı – Üye

Bursa Anadolu Lisesi’nden 2014 yılında mezun oldu, Yıldız Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nü “Suç Olgusununa Teorik Yaklaşımlar Ve Mekânsal Çözüm Pratiklerin Suçu Önlemedeki Etkisi” başlıklı tezi ile bitirdi. 2016-2017 eğitim döneminde Erasmus programıyla Fransa’nın Reims kentinde Université de Reims Champagne-Ardenne’de Şehir Coğrafyası bölümünde eğitim gördü. Lisans dönemi boyunca Tasarım Atölyesi Kadıköy – TAK, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü ve Şehir Plancıları Odası’nda stajyer olarak çalıştı.

Universus Sosyal Araştırmalar Merkezi kurucularındandır. Kent Çalışmaları Koordinatörlüğü yaptı, Yönetim Kurulu’nda yer aldı. Halen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Eş Genel Koordinatörlüğü yapmaktadır. Ulusal ve uluslararası projelerde yer almıştır. Son olarak 2019 yılında Berlin Humboldt Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen kent ve göç odaklı bir projede çalışmıştır. Ayrıca Temmuz 2019’dan beri Beşiktaş Kent Konseyi Yönetim Kurulu Üyesidir.

İlgilendiği konular arasında kamusal alan teorileri, kültürel çalışmalar, gündelik hayat pratikleri, kentsel mekân ve toplumsal hareketler, kent belleği, neoliberal kent politikaları, suç sosyolojisi gibi alanlar yer almaktadır.